Medal

Każdy biegacz, zarówno ultramaratończyk, jak i półmaratończyk, otrzyma na mecie pamiątkowy medal. Nasze medale są jednak wyjątkowe – swoim kształtem nawiązują do historii przemytników, którzy nierozerwalnie związani byli z początkami Aleksandrowa Kujawskiego. W ubiegłym roku medale miały kształt gwoździ, jakimi przybijało się szyny kolejowe do podkładów, czyli tzw. szyniaki.
Na przełomie XIX i XX wieku rzeka Tążyna dzieliła zabory: rosyjski oraz pruski. W takiej sytuacji granica i sąsiednie tereny często były świadkiem dramatycznych zdarzeń. Uczestniczyli w nich przede wszystkim patrioci, którzy przeprowadzali za granicę uchodźców politycznych, a także przenosili pieniądze ze sprzedaży majątku emigrantów, dostarczali ważne dokumenty i inne cenne przedmioty.
Tegoroczne medale mają kształt – sylwetkę (kontur) niedźwiedzia/niedźwiedzicy. Kształt medalu nawiązuje do tytułu powieści Sergiusza Piaseckiego: Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy. Ta bestsellerowa niegdyś książka (pierwsze wydanie 1937 r.) opowiada o codziennym życiu grupy przemytników na pograniczu polsko-białoruskim. Wielka Niedźwiedzica to nazwa dużego gwiazdozbioru, do którego należy m.in. układ Wielkiego Wozu. Łatwa do odnalezienia na niebie konstelacja gwiazd była więc oczywistym punktem odniesienia i wskazówką w przemytniczych wyprawach. Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy = Przemytnik.

dav

Zamknij menu